آشنایی با توری پرسی، انواع و کاربرد آن

آشنایی با توری پرسی، انواع و کاربرد آن

 • معرفی توری پرسی

توری پرسی که گاها آن را فنس پرسی و یا توری مشبک نیز می نامند، نوعی توری تولید شده با فرآیند دنده و بافت می باشد که جنس مفتول مورد استفاده در آن، مفتول کششی آهن است. این دسته از توری ها دارای چشمه های مربعی و مستطیلی بوده و از این جهت ظاهری مشابه توری های جوشی دارند. اما محل تقاطع مفتول ها در این  نوع از توری ها بر خلاف توری های مشی با استفاده از جوش نقطه ای به یکدیگر متصل نشده اند. بلکه مفتول های مورد استفاده در آن ها به صورت تار و پود به هم بافته شده اند.

جالب است بدانید که عدم استفاده از جوشکاری در اتصال مفتول های توری پرسی زمینه لق بودن آن ها را فراهم نمی کند. نوع بافت این مفتول ها به گونه ای است که استحکام و ثبات فراوانی را به وجود آورده و موجب شده اند که توری بسیار منعطف باشد.

 • نحوه تولید توری های پرسی

به منظور تهیه توری های پرسی مفتول های سیاه دارای ضخامت را به وسیله موتورهای قدرتمند تحت فشار بسیار زیاد قرار داده و آن ها را به حدی می کشند که قطر آن ها کاهش یافته و موجی سینوسی و در عین حال کنگره دار به خود بگیرند. سپس این مفتول های به دست آمده را با رعایت فاصله های معین به صورت تار و پود به یکدیگر می بافند.

 • ویژگی توری های پرسی

در ساخت توری های پرسی مفتول هایی از جنس آهن و یا گالوانیزه مورد استفاده قرار می گیرند. یکی از مزایای این مفتول ها مقاومت بسیار زیاد آنان در شرایط آب و هوایی گوناگون است. این دسته از توری ها در ابعاد مختلفی تولید شده و به بازار عرضه می گردند. اندازه استاندارد اندازه این توری ها 1*2 متر می باشد. جالب است بدانید که عرض این دسته از توری ها قابلیت افزایش تا 1.5 متر و طول آن ها قابلیت افزایش تا 6 متر را دارا می باشد. قطر مفتول های به کار گرفته شده در بافت توری پرسی عموما بین 2 میلی متر تا 5.5 میلی متر و ابعاد چشمه های شکل گرفته در حین بافت نیز از 10 میلی متر تا 150 میلی متر متغیر می باشد.

 • عوامل موثر بر وزن توری های پرسی

وزن ورق های توری نیز با توجه به سایز مفتول های استفاده شده در بافت آن ها و نیز ابعاد چشمه های ایجاد شده مشخص می شود.

  • توری پرسی

  توری های پرسی را با توجه به نوع بافت آن ها در سه دسته انواع توری شامل: توری های پرسی موج دار عادی، توری های پرسی موج دار حصیری و توری های پرسی موج دار هلندی دسته بندی می کنند.

  • کاربرد توری پرسی

  این دسته از توری ها با توجه به بافت و استحکامی که دارند، در زمینه های گوناگونی مورد استفاده قرار می گیرند. یکی از این زمینه ها حفاظ های درب و پنجره می باشد. توری های پرسی از جمله مهم ترین محصولاتی هستند که می توان آن ها را به عنوان حفاظ برای درب ها و پنجره ها مورد استفاده قرار داد. حفاظ های ایجاد شده از جنس توری های پرسی دارای عمر مفید بیشتری در مقایسه با سایر حفاظ ها خواهند بود. این حفاظ ها در عین برخورداری از استحکام فوق العاده، بسیار مقرون به صرفه بوده و امنیت مکان مذکور را نیز به خوبی حفظ می نمایند.

  ساخت قفس حیوانات نمونه ای دیگر از کاربردهای فراوان توری های پرسی است. مقاومت این دسته از توری ها به گونه ای است که حیوانات قادر به آسیب رسانی به آن نبوده و بسیار محکم هستند.

  ساخت محوطه شمشیر بازی از دیگر موارد کاربرد توری های پرسی است. محوطه های مخصوص شمشیر بازی را در ابعاد مشخصی ساخته و از آن استفاده های بهینه ای می کنند. استفاده از توری های پرسی به دلیل استحکام بسیار بالا در ساخت این توری ها متداول می باشد.

  نصب سیستم های گرمایشی نمونه ای دیگر از کاربردهای فراوان توری های پرسی می باشد. علاوه بر این زمینه ها توری پرسی را غالبا در صنایع شیمیایی، صنایع نفت، صنایع پزشکی و متالوژی، کاغذ سازی و همچنین فیلتراسیون و بسته بندی نیز مورد استفاده قرار می دهند.

  نمونه ای از اصلی ترین کاربردهای توری های پرسی استفاده از این توری ها در حصارکشی دور مزارع، باغ ها و زمین های کشاورزی می باشد. علت استفاده از این توری ها در حصارکشی وزن بالا و استحکام بی نظیر آن ها است. حفاظ های مورد استفاده در پروژه های ساختمانی، تولید تخت خواب و مبل، محکم سازی مرحله بتن ریزی در صنایع ساخت ساختمان، ساخت حفاظ های دور زمین های ورزشی، زندان ها، فرودگاه ها و کمپ های ارتشی دیگر کاربردهای توری پرسی می باشند.

  • توری های پرسی، توری هایی همه کاره

  به طور کلی می توان گفت که توری های پرسی توری هایی همه کاره بوده و در صنایع مختلف مورد استفاده قرار می گیرند. استحکام توری های پرسی در عین قیمت مناسب و کاربردهای وسیعشان، آن ها را به توری هایی محبوب در میان استفاده کنندگان تبدیل کرده است. در آخر می توان از محصولات مشابه پارسیس همچون:

 • توری حصاری
 • توری جوشی
 • توری مش
 • توری گابیون
 • توری فرنگی 

هم نام برد. برای اینکه با انواع این توری ها آشنا شوید، می توانید به بخش محصولات رفته و توضیحات مربوط به هر محصول را مطالعه نمایید تا با تفاوت ها و کاربردهای آن ها بیشتر آشنا شوید.

 

مقالات مرتبط

5/5 - (2 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

02133983724