آشنایی با توری حصاری ، انواع و کاربرد آن

توری حصاری پارسیس

آشنایی با توری حصاری، انواع و کاربرد آن

معرفی توری حصاری

یکی از بزرگ ترین دغدغه های بشر از گذشته های دور تا به امروز فراهم نمودن زمینه حفاظت و ایجاد امنیت در محل زندگی می باشد. انسان از آن زمان تا کنون وسایل و ابزارهای گوناگونی را برای این منظور تولید کرده است. توری حصاری یکی از مهم ترین و پر کاربردترین انواع این ابزارها است که در ادامه به بررسی انواع و کاربردهای آن خواهیم پرداخت.

توری های حصاری را تحت عناوین دیگری نظیر فنس توری و حصار نیز می شناسند. این دسته از توری ها را به منظور حفاظت از مکان های گوناگون همانند باغ ها و زمین های کشاورزی و نیز ایجاد مرزهای تعیین محدوده مورد استفاده قرار می دهند. عدم وجود مقاومت بالا در توری های حصاری قدیمی موجب شده بود که استفاده از آن ها رواج چندانی نداشته باشد. اما امروزه توری حصاری را از توری گالوانیزه که دارای مقاومت و دوامی بسیار فوق العاده است، تولید نموده و جایگزین توری های بی کیفیت قدیمی کرده اند که همین موضوع موجب محبوبیت توری های حصاری در بین مصرف کنندگان شده است.

همانگونه که پیش تر نیز اشاره کردیم، توری های حصاری را از جنس گالوانیزه و یا فولاد ضد زنگ تولید می کنند. این ویژگی توری های حصاری موجب شده است که آن ها بالغ بر 50 سال عمر کنند. گفتنی است که گاهی این دسته از توری ها را با استفاده از پلی اتیلن نیز ساخته و به منظور استفاده مشتریان به بازار عرضه می نمایند. این نوع از توری حصاری که غالبا به منظور حصارکشی مورد استفاده قرار می گیرد، طول عمر و دوام زیادی ندارد.

انواع توری حصاری

توری های حصاری را بر اساس نوع مفتول مورد استفاده در ساخت (مفتول سیاه، مفتول گالوانیزه و مفتول گالوانیزه دارای روکش PVC) ، ضخامت مفتول ( 2، 2.2، 2.4، 2.8 و 3 میلی متر)  و ابعاد چشمه های ایجاد شده ( 5.5، 5.7، 6.5، 6.7، 7.5 و 7.7 سانتی متر) در انواع گوناگونی تولید نموده و به بازار مصرف عرضه می نمایند.

این دسته از توری های پر کاربرد را غالبا با استفاده از دو روش دستی و ماشینی اتوماتیک تهیه می کنند. ارتفاع این نوع توری تابع نیاز مشتری بوده و معمولا بین 0.5 تا 3 متر متغیر است. قطر مفتول به کاربرده شده در ساخت توری و اندازه چشمه های ایجاد شده دو عامل موثر بر وزن توری حصاری می باشد. در حالت کلی افزایش قطر مفتول و یا کاهش ابعاد چشمه ها زمینه افزایش وزن توری را فراهم می نماید. بی شک قیمت توری های حصاری تابع وزن آن ها خواهد بود.

یکی از مهم ترین انواع توری های حصاری تحت عنوان توری های حصاری زنجیری نامیده می شوند که بسیار نیز پرکاربرد هستند. علت نامگذاری این نوع از توری های حصاری از فقدان تار و پود، بافت ویژه و قرارگیری عرضی مفتول ها در آن ها ناشی می شود.

حالات گوناگون بافت توری حصاری

دو سر توری های حصاری را بنا به درخواست و نیاز مشتری به سه حالت دو سر قلاب، دو سر پیچ و یک سر قلاب و یک سر پیچ به هم می بافند. گفتنی است که استفاده از بافت دو سر پیچ در مقایسه با دو نوع دیگر رواج بیشتری دارد.

مزایای توری حصاری

توری های حصاری را غالبا با استفاده از مفتول از جنس گالوانیزه و فولاد ضد زنگ تولید می کنند. استفاده از آلیاژهای ضد زنگ در ساخت این دسته از توری ها موجب افزایش دوام و استحکام ان ها به طرز چشمگیری می شود. توری های حصاری به دلیل ضد زنگ بودن بدنه شان، با قرارگیری در شرایط مرطوب آب و هوایی دچار زنگ زدگی نشده و ضمن حفظ کیفیت و مرغوبیت خورده نخواهند شد.

لازم به ذکر است که قرارگیری یک لایه فلز روی بر سطح توری های حصاری ساخته شده از مفتول گالوانیزه افزایش دوام و استحکام آن ها را به دنبال خواهد داشت.

کاربردهای توری حصاری

مقاومت بسیار بالای توری های حصاری در برابر زنگ زدن و خورده شدن و نیز سهولت نصب آنان، این توری ها را به گزینه ای مناسب به منظور مشخص نمودن مرز میان دو محدوده تبدیل نموده است. استفاده از این نوع توری ها ضمن تعیین محدوده، مانع دید افراد نمی شود.

جداسازی دو زمین ورزشی از هم، جداسازی ورزشکاران و تماشاچیان در زمین های ورزشی از یکدیگر، برقراری و حفظ امنیت در مناطق مسکونی، غیر قابل دسترس ساختن یک مکان مورد نظر، ساخت لانه برای حیوانات گوناگون، پیشگیری از ورود افراد به مکان های ممنوعه، حصارکشی اطراف زمین های زراعی و باغ ها، محافظت از کارگران ساختمانی و پیشگیری از سقوط آنان، به کارگیری در منطقه های نظامی و نیز منطقه های صنعتی از مهم ترین کاربردهای توری حصاری می باشد.

لازم به ذکر است که این دسته از توری ها را غالبا به منظور پیشگیری از ورود اشخاص متفرقه به یک منطقه ویژه مورد استفاده قرار می دهند.

 

 

مقالات مرتبط

5/5 - (3 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

02133983724